Skip to content

4536 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block273
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,442
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
43%
Improvement Value:$410,500
57%
Total Assessment$718,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,988+12.6%
2024$11,532+4.1%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900