Skip to content

4541 Brown StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block273
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-1U-H-AG
Dwellings2
ZoningR
Sq Footage1,290
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,200
44%
Improvement Value:$252,300
56%
Total Assessment$450,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,046+15.2%
2024$6,115+4.3%
2023$5,862+1.2%
2022$5,794+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 9168, Page 962NU CodeLove & affection (2)Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 6044, Page 158Recorded9/12/2002

Property Sale

Sale
$95,100
DeedBook 5551, Page 94

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5031, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1900