Skip to content

4524 Brown StUnion City, NJ 07087

Built 1918
Apartment

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block274
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage6,956
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
38%
Improvement Value:$799,300
62%
Total Assessment$1,279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,636+59.3%
2024$14,842+4.3%
2023$14,228+1.2%
2022$14,062+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft6,956DeedBook 9613, Page 112NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 9613, Page 112

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft6,956DeedBook 7509, Page 86Recorded3/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 1918