Skip to content

121 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block274
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,321
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,300
47%
Improvement Value:$267,300
53%
Total Assessment$506,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,921-40.3%
2024$13,276+4.3%
2023$12,727+1.2%
2022$12,578+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1700