Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
4509 Park AveUnion City, NJ 07087
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2018
Property Information
Block274
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class47
Description3B-4U-H-AG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$260,400
35%
Improvement Value:$483,700
65%
Total Assessment$744,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,640 | +0.9% |
| 2024 | $11,532 | +4.1% |
| 2023 | $11,078 | +1.2% |
| 2022 | $10,952 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.