Skip to content

4517 BroadwayUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Oct 30, 2002

Property Information

Block274
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
17%
Improvement Value:$1,547,700
83%
Total Assessment$1,860,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,468+201.7%
2024$10,763+4.1%
2023$10,339+1.2%
2022$10,221-17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 6085, Page 230