Skip to content

4537 BroadwayUnion City, NJ 07087

Built 1918
Apartment

Last Sale Price
$6,000,000
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block274
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-NH
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,875
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
33%
Improvement Value:$731,200
67%
Total Assessment$1,091,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,465+21.4%
2024$15,213+4.3%
2023$14,584+1.2%
2022$14,414+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,000,000

From:

To:

Sq Ft4,875DeedBook 9741, Page 510Recorded4/19/2023

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5313, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1918