Skip to content

423 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 13, 1996

Property Information

Block27
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,700
52%
Improvement Value:$253,100
48%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252-4.3%
2024$8,623+4.3%
2023$8,266+1.2%
2022$8,170+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5007, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1893