Skip to content

222-224 48th St(Unit C0101)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$152,900
Last Sale Date
Jan 22, 2022

Property Information

Block281
Lot10
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage345
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
44%
Improvement Value:$89,400
56%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,263-15.3%
2024$2,672+0.5%
2023$2,659+0.0%
2022$2,659
Property History

Property Sale

Sale
$152,900

From:

To:

Sq Ft345DeedBook 9642, Page 57Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 9391, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1910