Skip to content

222-24 48 St(Unit C0207)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block281
Lot10
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage355
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
44%
Improvement Value:$91,000
56%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,314-13.4%
2024$2,672+4.3%
2023$2,561+0.0%
2022$2,561
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 9062, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1910