Skip to content

222-24 48 St(Unit C0402)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 1, 2003

Property Information

Block281
Lot10
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3BR DUPLEX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,005
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,600
58%
Improvement Value:$143,900
42%
Total Assessment$344,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,198-0.4%
2024$5,217+4.3%
2023$5,001+0.0%
2022$5,001
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7036, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1910