Skip to content

222-24 48 St(Unit C0409)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block281
Lot10
QualifierC0409
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR DUPLEX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,700
49%
Improvement Value:$163,600
51%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,444-0.1%
2024$5,451+4.1%
2023$5,236+0.0%
2022$5,236
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9851, Page 74NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/30/2024

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 9123, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1910