Skip to content

224 48 St(Unit C0410)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
May 9, 2003

Property Information

Block281
Lot10
QualifierC0410
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR DUPLEX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage755
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,900
49%
Improvement Value:$157,400
51%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,204+27.2%
2024$4,090+4.1%
2023$3,929+0.0%
2022$3,929
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 7054, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1910