Skip to content

227 49th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block281
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,600
39%
Improvement Value:$447,500
61%
Total Assessment$739,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,560-10.1%
2024$12,853+4.3%
2023$12,321+1.2%
2022$12,178+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1700