Skip to content

214 48th St(Unit C0004)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2015

Property Information

Block281
Lot8
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage616
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
59%
Improvement Value:$97,000
41%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,125+53.3%
2024$2,691+4.1%
2023$2,585+1.2%
2022$2,555+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,820

From:

To:

Sq Ft616DeedBook 7727, Page 316Recorded11/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 1910