Skip to content

149-51 49th StUnion City, NJ 07087

Built 1929
Apartment

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block282
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-16U-H
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage12,570
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$960,000
49%
Improvement Value:$990,000
51%
Total Assessment$1,950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,814+54.3%
2024$27,755+4.3%
2023$26,606+1.2%
2022$26,296+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,250,000
DeedBook 9624, Page 287

Property Sale

Sale
$2,250,000

From:

To:

Sq Ft12,570DeedBook 9624, Page 287NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$1,040,000

From:

To:

Sq Ft12,570DeedBook 7957, Page 161NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/31/2006

Property Sale

Sale
$7,492,000

From:

To:

DeedBook 7186, Page 328NU CodeMulti-district (16)Recorded12/30/2003

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 5317, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1929