Skip to content

514 6th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 3, 2002

Property Information

Block28
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
56%
Improvement Value:$241,800
44%
Total Assessment$549,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,929-4.7%
2024$10,417+4.1%
2023$10,007+1.2%
2022$9,893+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 6089, Page 216Recorded12/4/2002

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5521, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1893