Skip to content

721 7th StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block30
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-20U-H
Dwellings20
Zoning---
Sq Footage12,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,200,000
60%
Improvement Value:$801,100
40%
Total Assessment$2,001,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,785-6.8%
2024$38,404+4.3%
2023$36,815+1.2%
2022$36,385+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910