Skip to content

621 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block31
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2CB-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,445
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
43%
Improvement Value:$256,600
57%
Total Assessment$451,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,882-37.1%
2024$12,531+4.1%
2023$12,038+1.2%
2022$11,901+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,445DeedBook 9594, Page 914Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

DeedBook 7057, Page 256Recorded5/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1996