Skip to content

611 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1918
Commercial

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block31
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,000
42%
Improvement Value:$345,400
58%
Total Assessment$592,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,338-25.1%
2024$13,808+4.1%
2023$13,263+1.2%
2022$13,113+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 9681, Page 764

Property Sale

Sale
$279,125

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 9284, Page 542Recorded2/22/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 7062, Page 145Recorded5/30/2003

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5759, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1918