Skip to content

511 8th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block35
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,100
63%
Improvement Value:$163,600
37%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,891+36.9%
2024$5,766+4.1%
2023$5,539+1.2%
2022$5,476+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,399

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 8908, Page 43NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/8/2013

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 7592, Page 82Recorded6/23/2005

Property Built

Built

Year Built: 1893