Skip to content

801 Palisade Ave(Unit C0306)Union City, NJ 07087

Built 2017

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block38
Lot1
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class21
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,169
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
19%
Improvement Value:$624,300
81%
Total Assessment$775,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,682-33.2%
2024$18,976+1588.2%
2023$1,124+1.2%
2022$1,111+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,169DeedBook 9271, Page 493NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017