Skip to content

801 Palisade Ave(Unit C0404)Union City, NJ 07087

Built 2017

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block38
Lot1
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class21
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,155
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
23%
Improvement Value:$509,600
77%
Total Assessment$658,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,879-28.8%
2024$15,287+1277.5%
2023$1,110+1.2%
2022$1,097+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,155DeedBook 9851, Page 782Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft5,810DeedBook 9214, Page 217NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017