Skip to content

318 8th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block38
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,400
45%
Improvement Value:$264,600
55%
Total Assessment$479,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663-25.5%
2024$11,632+41.5%
2023$8,220+1.2%
2022$8,126+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 9430, Page 693NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1898