Skip to content

809 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block38
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,834
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
32%
Improvement Value:$588,300
68%
Total Assessment$865,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,541+15.0%
2024$11,777+4.3%
2023$11,290+1.2%
2022$11,158+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft3,834DeedBook 9777, Page 651Recorded10/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1898