Skip to content

603 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1917

Owner
---
Last Sale Price
$718,500
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block46
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,800
32%
Improvement Value:$599,500
68%
Total Assessment$876,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,860+37.5%
2024$11,532+4.1%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$718,500
Sq Ft3,080DeedBook 9966, Page 916Recorded2/26/2026

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,250DeedBook 9224, Page 919Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft3,250DeedBook 8495, Page 66Recorded4/25/2008

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5502, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1917