Skip to content

1001 West StUnion City, NJ 07087

Built 1970

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block46
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB-UG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
93%
Improvement Value:$12,300
7%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,570-11.4%
2024$2,902+0.5%
2023$2,888+1.2%
2022$2,855+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 9699, Page 628

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 6003, Page 313

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5496, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1970