Skip to content

414 10th St(Block 48 Lot 26)Union City, NJ 07087

Built 1902
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2017

Property Information

Block48
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,062
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$10,177+4.1%
2018$9,779+1.8%
2017$9,605+2.3%
2016$9,391+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft3,062DeedBook 9157, Page 416Recorded11/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1902