Skip to content

1015 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 16, 1995

Property Information

Block48
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
41%
Improvement Value:$509,700
59%
Total Assessment$859,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,366+6.4%
2024$15,376+4.1%
2023$14,770+1.2%
2022$14,602+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4837, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1910