Skip to content

414 10th St(Unit C0002)Union City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$494,000
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block48
Lot26
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,062
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
39%
Improvement Value:$306,000
61%
Total Assessment$500,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746-28.0%
2024$10,760+150.0%
2023$4,304+1.2%
2022$4,254+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$494,000

From:

To:

Sq Ft3,062DeedBook 9270, Page 317NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1902