Skip to content

1301-05 New York AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2002

Property Information

Block64
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-3U-1C-G-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
82%
Improvement Value:$153,700
18%
Total Assessment$853,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,900-32.5%
2024$22,088+4.1%
2023$21,217+1.2%
2022$20,976+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5722, Page 92