Skip to content

315 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Aug 21, 2003

Property Information

Block49
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,870
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
49%
Improvement Value:$316,700
51%
Total Assessment$616,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,633+7.4%
2024$8,972+4.3%
2023$8,601+1.2%
2022$8,500+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898