Skip to content

1009 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1995

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block50
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H-2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,026
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
28%
Improvement Value:$1,035,700
72%
Total Assessment$1,445,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,660+7.3%
2024$21,113+0.5%
2023$21,010+1.2%
2022$20,771+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft4,026DeedBook 9625, Page 947NU CodeDoubtful title (14)Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$944,350

From:

To:

Sq Ft4,026DeedBook 9096, Page 688Recorded2/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1995