Skip to content

121 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block178
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,536
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,100
41%
Improvement Value:$472,000
59%
Total Assessment$804,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,581+6.0%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910