Skip to content

409 12th StUnion City, NJ 07087

Built 2008

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Nov 8, 2001

Property Information

Block52
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,893
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
24%
Improvement Value:$955,300
76%
Total Assessment$1,262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,967+15.1%
2024$19,958+4.1%
2023$19,171+1.2%
2022$18,953+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5897, Page 171