Skip to content

1109 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1933

Last Sale Price
$288,400
Last Sale Date
Oct 17, 2003

Property Information

Block52
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H/2F-1U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,600
40%
Improvement Value:$440,600
60%
Total Assessment$734,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,289+40.5%
2024$9,456+4.1%
2023$9,084+1.2%
2022$8,980+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$288,400

From:

To:

Sq Ft2,594DeedBook 7154, Page 81Recorded10/20/2003

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5285, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1933