Skip to content

604 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Apartment
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$898,039
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block54
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-7U-H
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
40%
Improvement Value:$629,800
60%
Total Assessment$1,049,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,635+18.8%
2024$14,842+4.3%
2023$14,228+1.2%
2022$14,062+2.7%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 8642, Page 150Recorded12/30/2008

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5075, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1913