Skip to content

1100 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1903
Apartment

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block54
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-6U-H-UG
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
38%
Improvement Value:$582,500
62%
Total Assessment$942,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,417+5.3%
2024$16,545+4.1%
2023$15,893+1.2%
2022$15,712+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9159, Page 957Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9159, Page 957Recorded11/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1903