Skip to content

1305 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 2022
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block63
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
DescriptionCOMMON ELEMENT
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage7,866
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,015+211.3%
2024$7,073+4.1%
2023$6,794+1.2%
2022$6,717+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000
Sq Ft7,866DeedBook 9869, Page 112Recorded12/23/2024

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft2,074DeedBook 9847, Page 312Recorded9/11/2024

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft7,866DeedBook 9862, Page 832Recorded11/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 9537, Page 816NU CodeZoning change (24)Recorded2/23/2021