Skip to content

813 14th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block68
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage994
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,300
59%
Improvement Value:$223,500
41%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604-30.6%
2024$12,393+4.3%
2023$11,880+1.2%
2022$11,742+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898