Skip to content

1416 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1938
Apartment

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block69
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-13U-H
Dwellings13
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
27%
Improvement Value:$1,297,900
73%
Total Assessment$1,777,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,731-3.9%
2024$27,829+4.3%
2023$26,678+1.2%
2022$26,366+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

DeedBook 8281, Page 127Recorded7/31/2007

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 7064, Page 264

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 7064, Page 264Recorded6/2/2003

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 5835, Page 60

Property Sale

Sale
$127,600
DeedBook 5068, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1938