Skip to content

2315-17 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1931
Apartment

Last Sale Price
$1,320,000
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block127
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-11U-H-3UG
Dwellings11
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
31%
Improvement Value:$1,325,000
69%
Total Assessment$1,925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,340+24.5%
2024$25,974+4.3%
2023$24,899+1.2%
2022$24,609+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,320,000

From:

To:

DeedBook 9884, Page 359NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/6/2025

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

DeedBook 8996, Page 815Recorded9/24/2014

Property Sale

Sale
$751,500

From:

To:

DeedBook 8806, Page 874Recorded8/18/2011

Property Built

Built

Year Built: 1931