Skip to content

1415 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Feb 24, 1995

Property Information

Block73
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
58%
Improvement Value:$197,700
42%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,100+12.7%
2024$8,072+4.1%
2023$7,754+1.2%
2022$7,666+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4836, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1898