Skip to content

419 15th StUnion City, NJ 07087

Built 1873

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 4, 2007

Property Information

Block73
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,200
42%
Improvement Value:$407,500
58%
Total Assessment$702,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,994-19.4%
2024$13,632+4.3%
2023$13,068+1.2%
2022$12,916+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 8384, Page 336Recorded11/29/2007

Property Sale

Sale
$293,550

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 7142, Page 201Recorded9/30/2003

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5995, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1873