Skip to content

319 15th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block74
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,400
72%
Improvement Value:$113,200
28%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,263-31.5%
2024$10,605+4.3%
2023$10,166+1.2%
2022$10,047+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,402DeedBook 9846, Page 18NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1903