Skip to content

525 16th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block77
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
46%
Improvement Value:$366,900
54%
Total Assessment$674,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,480-10.3%
2024$11,688+4.3%
2023$11,205+1.2%
2022$11,074+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1903