Skip to content

522 15th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 10, 2014

Property Information

Block77
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
43%
Improvement Value:$374,300
57%
Total Assessment$651,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,186-21.3%
2024$12,935+4.3%
2023$12,400+1.2%
2022$12,255+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8996, Page 124Recorded9/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1913