Skip to content

309 3rd StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 14, 2006

Property Information

Block7
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,043
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
46%
Improvement Value:$355,800
54%
Total Assessment$663,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376-0.1%
2024$10,389+4.3%
2023$9,960+1.2%
2022$9,843+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,043DeedBook 8059, Page 92Recorded11/28/2006

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5255, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1898