Skip to content

1509 Summit AveUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block80
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
31%
Improvement Value:$770,300
69%
Total Assessment$1,120,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,552+7.4%
2024$18,213+4.1%
2023$17,495+1.2%
2022$17,296+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0