Skip to content

1612 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Jan 28, 2011

Property Information

Block82
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,641
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,800
42%
Improvement Value:$386,100
58%
Total Assessment$664,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,395-2.8%
2024$10,694+6.9%
2023$10,001+1.2%
2022$9,882+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft2,641DeedBook 8779, Page 474Recorded3/2/2011

Property Built

Built

Year Built: 1913